בידוד מושלם

אי אפשר להפריז בחשיבות של חלונות מבודדים לבידוד הבית, שכולנו דואגים לו כל כך.

לדאגה זאת שתי סיבות עיקריות: אחת פרקטית (חיסכון באנרגיה לחימום/קירור) ושנייה אידיאולוגית-אקולוגית (הפחתה בשריפת הדלק, הקטנה בזיהום הסביבה ובחימום האטמוספרה). כל אחד ידרג לפי העדפותיו…

אז איך התחממות גלובלית קשורה לחלונות מבודדים ולחומר שממנו עשויה מסגרת החלון שלכם? הקשר ישיר. ניקח חלון אלומיניום ששטחו 1 מ”ר ויש מעליו תריס כמקובל (אנחנו דנים כמובן בחלון איכותי ואטום לגמרי מקביל לשלנו). נחשב את שטח הפרופיל וארגז התריס. לא נהיה קטנוניים ונתעלם מהלבשות כיוון שהן לא נמצאות בכל חלון. מתקבל נתון לא צפוי-1 מ”ר של שטח פיזור/קליטת חום על ידי פרופיל האלומיניום במקרה של חלון פתיחה, ו-1.3 מ”ר במקרה של חלון הזזה (בגלל צלעות ומסילות בפרופיל המסגרת שלו).

עכשיו נניח שאת החדר שבו מתבצע הניסוי, מחמם רדיאטור של שמונה צלעות ששטח החימום שלו שווה בארך 1.2 מ”ר. לבי, לבי על הרדיאטור האומלל שמזיע במאמץ נואש להתגבר על איתני הטבע ולחמם את האוויר מחוץ לבית דרך חלון האלומיניום שלנו. למה אני כזה נחרץ? צאו וראו!

אחרי שנזכרתם קצת במתמטיקה – הנה קצת פיזיקה!

להבנת העקרונות של חלונות מבודדים נצטרך לחזור קצת לפיזיקה. החום תמיד עובר מהגוף עם טמפרטורה גבוהה לגוף עם טמפרטורה נמוכה. מעבר אנרגיית החום מתבצע בשלוש דרכים: הולכה, הסעה וקרינה.
הבנה של שלושת התופעות האלו חשובה לניתוח יתרונות וחסרונות של שיטות בידוד הבניין בכלל וחלונות מבודדים בפרט.

הולכה

הינה העברה של החום בתוך גוף או על ידי מגע ישיר בין שני גופים. נגעתם פעם בידית המחבת שעומדת על האש? אם תמשיכו בניסוי ותמששו בידית מתכת ופלסטיק תחושו בהבדל. נכון, לכל חומר יש מקדם הולכת החום שנקבע על ידי מבנה המולקולארי שלו.

בוואקום מקדם זה שואף לאפס בגלל שבו כמעט ואין מולקולות, זאת אומרת אין חלקיקים שיעבירו בינם לבין עצמם את אנרגיית החום. לכן אסטרונאוט שיצא לריחוף בחלל לא יצטנן למרות מזג אוויר קריר בחוץ (מינוס 270 מעלות צלסיוס), פשוט לגוף שלו אין מה לחמם ולכן אינו יאבד חום.

בין המתכות מקדם הולכת החום הכי גבוה שייך לנחושת – 380Wt/m*K ואחריה אלומיניום – 230, ומכאן נובע, שחומרים אלה מצוינים לשימוש במערכות פיזור החום ומהם מייצרים רדיאטורים לשימושים שונים. מקדם הולכת החום של ברזל, שממנו עושים פרופיל ל”חלון בלגי” – 52, זכוכית – 1.15, פי. וי. סי.- 0.19, עץ – 0.15, אוויר – 0.03. שאלת חזרה על החומר: ממה רצוי לעשות חלונות מבודדים?…

הסעה

היא העברה פיסית של החום. לדוגמא, זרם של רוח חמה בקיץ הנכנסת לחדר מקורר, ממשיכה לחמם את האוויר שבפנים עד שתשיג את איזון החום בחוץ ובפנים. לכן תנאי נוסף לחלונות מבודדים – איטום הרמטי.

קרינה

גלים אלקטרו-מגנטיים שמשדר כל חפץ חם. גלים אלה מעבירים חום אפילו דרך וואקום, אבל וילון בד פשוט יסנן אותם. לכן לאסטרונאוט שלנו לא מומלץ לרחף בערום, כדי למנוע התקררות הנגרמת על ידי קרינת חום הגוף אל החלל, אבל יש עוד סיבות…

אז איך עושים חלונות מבודדים?
פרופיל חלון עשוי PVC מפחית הולכת החום פי 1,210 לעומת האלומיניום,
איטום מושלם של חלונות הייטק ימנע הסעת החום ויגן עליכם מרוחות סוערות.
זכוכית “חכמה” LOW E, שיודעת לסנן קרינת החום בלי להחשיך, תביא להנמכת הקרינה!

יתרונות נוספים