ירוק יותר

כיצד זה שדווקא חלון PVC הכי “ירוק” מבין כולם?

המושג “ירוק” ביחס למוצר כלשהו אמור להציג את תכונותיו האקולוגיות בתהליך יצורו ותפעולו.  מה יותר ירוק מחלון עץ? על פניו  זה החומר הכי טבעי שיכול להיות. אך כדי שהחלון יעמוד בתנאי חום, קור, גשם, ריקבון ומזיקים הוא חייב לעבור תהליכי עיבוד בסוגים שונים של חומרים כימיים עוד בטרם צביעתו. זאת ועוד, חשוב שתדעו שלהכנת פרופיל עץ רב-שכבתי מודרני משתמשים רק בסוגי עץ מסוימים, שצומחים באזורים צפוניים של כדור הארץ, מקום בו העץ גדל לאט יותר, ורק בחלקים הכי איכותיים של הגזע.

כך שבסופו של דבר, כדי שיהיה לכם חלון “ירוק” אחד, צריך לכרות עץ שלם. כך מסתבר שלמרות שהעץ הוא ירוק, החלון עשוי ממנו – אנטי ירוק. צריך להודות שכל סוגי תעשיית החלונות (כמו כל התעשיות בכלל) לא מיטיבות עם הסביבה, וייצור PVC לא יוצא מן הכלל.

אך לפרופיל PVC יש בכל זאת יתרונות אקולוגיים. החשוב מביניהם הוא אפשרות מחזור החומר עד חמש פעמים ואופציה לוותר על צביעה, שתהליך ייצור הצבעים שלה גורם לנזקים סביבתיים, שגם חייבים להילקח בחשבון.

הפקת אלומיניום, שלא מצוי בטבע בצורה נקייה, גם כן דורשת תהליך מורכב, כולל עיבוד כימי של חומר גלם ושימוש באלקטרוליזה שכרוכה בצריכת חשמל גבוהה. הפקת קילוגרם אחד של אלומיניום מחייבת הוצאה של כ-17 קילוואט שעה, השווה לצריכה משפחתית של יום -יומיים.

בנוסף לכך, תעשיית האלומיניום מזהמת אוויר בפליטות תרכובות פלואוריד מסוכנות. לגבי יציקת פרופילי ברזל אין צורך להכביר במילים.

רבים ראו (לפחות בטלוויזיה) את הארובות הענקיות המעשנות של מפעלי ברזל ותנורים מתחממים עד אלפי מעלות. ברור, שחלון “ירוק” בתפעול – זה חלון שיחסוך יותר אנרגיה לחימום/קירור וכך נפחית בשריפת דלקים עם כל המשמעויות שלה.

ככל שהחלון שלנו יהיה מבודד, כך נבזבז פחות דלק לחימום או ייצור חשמל למיזוג, יפלט פחות עשן מהארובות של תחנות הכוח ופחות מים מזוהמים ישפכו לנחלים ולימים וגם התחממות כדור הארץ תפחת.

מסקנה: אם חשובה לכם איכות הסביבה, נדאג להתקין חלונות מבודדים בביתכם!

יתרונות נוספים